511. Odchudzanie u nastolatka – jak pomóc dziecku w bezpiecznym wyjściu z nadwagi

Czasami na naukę zdrowego trybu życia i zachęcanie do aktywności fizycznej jest już niestety za późno. Rodzice przegapią krytyczny moment i okazuje się, że ich 12, 13 czy 14-letnie dziecko ma… nadwagę. Co zrobić, żeby pomóc mu w bezpieczny sposób zrzucić zbędne kilogramy tak, aby nie odbiło się to na jego zdrowiu?

Przede wszystkim aktywność fizyczna

Każda dieta, także ta u dziecka nie może odbyć się bez aktywności fizycznej. Warto zapisać nastolatka na zajęcia dodatkowe, podczas których będzie mógł znaleźć sportową pasję, której skutkiem ubocznym będzie utrata wagi. Nie należy zmuszać dziecka do aktywności – to w przypadku nastolatków może wywołać jedynie odwrotny skutek. Przykładowymi dyscyplinami, dzięki którym dziecko może schudnąć w bezpieczny sposób są:
- pływanie,
- gra w piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę, piłkę ręczną,
- zajęcia taneczne lub aerobowe,
- bieganie.

Regularne posiłki

Dietetycy przestrzegają, że dieta nastolatka nie powinna spadać poniżej spożycia 1500 kalorii dziennie. To okres intensywnego rozwoju organizmu, w którym potrzebuje on mnóstwa energii i wartości odżywczych. Nie chodzi więc o zrezygnowanie z posiłków – wręcz przeciwnie. Należy wykształcić w dziecku nawyk jedzenia 5 porcji dziennie, w regularnych odstępach czasu. Jeżeli chodzi o skład posiłku najlepiej w tym celu skonsultować się z dietetykiem, który wybierze najlepszy dla wieku i upodobań dziecka, bezpieczny jadłospis.

Praktyczne rady

Oprócz ćwiczeń i regularnych, zdrowych posiłków mamy dla rodziców kilka rad, które pomogą z sukcesem przejść przez ten trudny okres:
- zróbcie to razem – zaproponuj przejście na dietę i ćwiczenia całej rodzinie tak, aby nastolatek czuł wsparcie i nie był narażony na pokusy w domu,
- przeprowadzaj zmiany etapowo – nie wyrzucaj od razu wszystkich ulubionych przekąsek zastępując je warzywami. Wszystkie kroki podejmuj stopniowo,
- doceniaj postępy – świętujcie razem każdy kolejny dzień diety i zrzucony kilogram. Pochwały pomogą utrzymać dziecku silną wolę i motywację.